POZNAJMY SIĘ!

Uczestnicy edukatorium humanistycznego wzięli udział w konkursie „POZNAJY SIĘ”, organizowanego przez Koalicję, w której skład wchodzą przedstawiciele następujących organizacji społecznych: Fundacji Ludzi Otwartej Wyobraźni – FLOW, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej – KFON, Jezuickiego Centrum Społecznego „W akcji”, Koalicji NIE dla chaosu w szkole, Portalu Edukacyjnego „etykawszkole.pl”, Społecznego Towarzystwa Oświatowego – STO, Fundacji SINTAR.

Motywację do udziału w konkursie była zbieżność celów konkursu - pogłębienie wiedzy o wielokulturowości naszego społeczeństwa, kształtowanie postaw akceptacji kulturowej różnorodności, rozwijanie empatii i życzliwości młodego pokolenia wobec przebywających w Polsce uchodźców i imigrantów oraz mniejszości etnicznych i narodowych – z ideą realizowanego w EKOLI przez cały bieżący rok szkolny projektu KROPLA AZJI. Konkursowe zadanie stało się więc kolejnym elementem wzbogacającym projekt. Na zajęciach edukatoryjnych uczniowie zaplanowali swoje działania, terminy oraz sposób ich realizacji. Pomysł polegał na zaproszeniu pochodzących z różnych zakątków świata uczniów, którzy uczą się w klasie preIB International School of EKOLA, do wspólnego gotowania narodowych potraw w międzynarodowych zespołach, dzięki czemu młodzi ludzi mogli dosłownie i w przenośni zasmakować kulturowej różnorodności. Spotkanie odbyło się 10 czerwca i przebiegało w niezwykle przyjaznej atmosferze. Do udziału w nim zaprosiliśmy także pana Dawida Tomalaka, założyciela Polskiego Centrum Kultury Azjatyckiej, który przez cały rok przybliżał uczniom EKOLI kulturę. Wśród przygotowywanych potraw znalazły się dania indyjskie, rosyjskie, włoskie, meksykańskie i polskie.

Wspólna praca sprzyjała wymianie informacji nie tylko o specyficznych składnikach czy ulubionych smakach, ale przede wszystkim o powodach, dla których uczniowie z zagranicy uczą się w Polsce, o tym, jak czują się w naszym kraju, czym się zajmują, co lubią. Kulminacją spotkania była wspólna uczta. Spotkanie zostało bardzo pozytywnie ocenione przez wszystkich uczestników i zaowocowało stworzeniem planu dalszych spotkań integracyjnych. Efektem realizacji projektu jest przygotowany przez uczniów filmik oraz relacja na stronie internetowej projektu KROPLA AZJI.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za entuzjazm i zaangażowanie!

ZOBACZ FILM
GALERIA ZDJĘĆ
 

Podsumowanie projektu KROPLA AZJI

  

10 czerwca podsumowaliśmy projekt KROPLA AZJI, w ramach którego przez cały rok zapraszaliśmy do szkoły podróżników, dziennikarzy, działaczy społecznych, weteranów, naukowców, którzy, opowiadając o swoich doświadczeniach, na różne sposoby dzielili się z uczniami wiedzą o kontynencie azjatyckim i realizowali główny cel projektu - propagowanie wśród młodych ludzi idei tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka i jego odmienności, bez względu na pochodzenie i kolor skóry.

W ramach projektu zorganizowaliśmy także dwa konkursy - literacki oraz plastyczny, w których wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 50 we Wrocławiu, Samorządowej Szkoły Podstawowej w Międzylesiu, Szkoły Podstawowej i Liceum „Aslan” w Głogowie, Międzynarodowej Szkoły Podstawowej im. I. Paderewskiego w Lublinie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. J. Korczaka w Sokołowsku oraz z EKOLI. W czasie spotkania w auli wręczyliśmy nagrody laureatom i wysłuchaliśmy wykładu p. Dawida Tomalaka o lingwistycznych smaczkach Azji. 

Wszystkim uczestnikom konkursów gratulujemy oryginalnych pomysłów. Dziękujemy także gościom, który przyjęli zaproszenie i zabrali nas w wielką azjatycką podróż. 

GALERIA ZDJĘĆ 

LAUREACI KONKURSÓW

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursów w ramach projektu KROPLA AZJI:

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „AZJATYCKIE SMOKI”

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS LITERACKI „KROPLA AZJI”

 

Więcej

DROGA DONIKĄD – ROWEREM DO AZJI I Z POWROTEM

W ramach projektu KROPLA AZJI zapraszamy do szkoły ciekawych gości, z których opowieści wyłania się bogaty i różnorodny obraz kontynentu geograficznych kontrastów.

9 maja z uczniami spotkał się Krzysztof Nowak, podróżnik, który wraz z żoną znaczną część Azji przemierzył rowerem. Fascynująco opowiadał  o trwającej niemal rok podróży przez wszystkie (z wyjątkiem okołobiegunowych) strefy klimatyczne, w czasie której przejechał prawie 25 tysięcy kilometrów, przekroczył 5 z 10 największych rzek świata, pokonał dżunglę i pustynię, niziny i wyżyny, step, góry, lasy i odwiedził 22 państwa.

Była to nie tylko niezwykła lekcja geografii, ale i opowieść o otwartości na drugiego człowieka, pokorze, zaufaniu, realizacji marzeń, pięknie i degradacji naszej planety. O sile jej oddziaływania świadczy liczba pytań, które w czasie spotkania zadali podróżnikowi uczniowie. 

GALERIA ZDJĘĆ

KOLEJNE SPOTKANIA AZJATYCKIE

Kolejne spotkanie z podróżnikiem i założycielem Centrum Kultury Azjatyckiej Dawidem Tomalakiem za nami. Tym razem uczniowie klas ósmych i trzeciej gimnazjum wysłuchali opowieści o prawach dziecka w krajach azjatyckich, a uczniowie klas 5a i 5b zgłębiali tajniki kaligrafii, uczestnicząc w ciekawej części warsztatowej.

Serdecznie dziękujemy naszemu Gościowi!

GALERIA ZDJĘĆ

WAŻNA INFORMACJA

W związku z nadzwyczajną sytuacją w edukacji, organizatorzy projektu podjęli decyzję o przedłużeniu terminu nadsyłania prac do Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „AZJATYCKIE SMOKI” oraz Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „KROPLA AZJI” oraz Międzyszkolnego Konkursu Przyrodniczego „NATURALNIE O JAPONII” do 20 maja 2019 roku.

Wyniki konkursów opublikowane zostaną na stronie internetowej www.kropla-azji.pl 1 czerwca 2019. Wręczenie nagród laureatom konkursów oraz konkurs przyrodniczy odbędą się 10 czerwca o godzinie 10:00 w Zespole Szkół EKOLA. 

Ponadto, w związku z wydłużeniem terminu realizacji całego projektu, podjęto decyzję o zmianie terminu finału, który odbędzie się w maju 2020 roku.
 

OPOWIEŚĆ O KAMBODŻY

W ramach projektu KROPLA AZJI z uczniami EKOLI spotkali się przedstawiciele Stowarzyszenia Weteranów Polskiego Kontyngentu Wojskowego Tymczasowej Administracji ONZ w Kambodży w latach 1992-1993 oraz ich bliscy. Mieliśmy ogromną przyjemność gościć weteranów Krzysztofa Kozaczuka, Józefa Jodłowskiego, Ryszarda Pogrzebskiego, Marka Sołeckiego oraz Mirosława Łajdycha, dyrektora Muzeum Misji Zagranicznych Wojska Polskiego w Feliksowie pana Jacka Roszkowskiego, żonę weterana, Kambodżankę - panią Rasmey Ron-Nowakowską wraz z dziećmi Sandrą i Adrianem oraz córkę weterana, panią Monikę Bałuk.

Dziękujemy za ciekawą opowieść o Kambodży, celach misji, żołnierskich obowiązkach i zbudowanej przy wsparciu Stowarzyszenia Weteranów szkole w Takeo na przedmieściach Phnom Penh, za bogatą wystawę muzealnych eksponatów oraz za ciepłe rozmowy i chwilę autentycznych wzruszeń, które na pewno pozostaną w pamięci uczniów i nauczycieli.

GALERIA ZDJĘĆ

ZABAWA JEST WAŻNA

W ramach projektu KROPLI AZJI mieliśmy przyjemność gościć 1 marca panią Olgę Ślepowrońską, psycholog zajmującą się edukacją emocjonalną, która od wielu lat realizuje na świecie międzynarodowy projekt Czujczuj,  pracując z mniejszościami etnicznymi i uchodźcami głównie za pomocą technik arteterapeutycznych. Uczniom EKOLI przybliżyła przede wszystkim okrutny los dzieci, którym wojna zabrała nie tylko dom, ale i dzieciństwo. Pokazała filmy prezentujące zajęcia, jakie prowadzi w obozach dla uchodźców, kiedy wspólnie budują place zabaw, tworzą zabawki, bawią się. Te oczywiste dla nas czynności w tamtych realiach należą do rzadkości, a ich prawdziwym celem jest przywrócenie poczucia godności, bezpieczeństwa i wiary w siebie.

Warto o tym pamiętać. Warto to doceniać.

Pani Olgo, dziękujemy i pozdrawiamy małą Idę!

WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA

 

Po raz kolejny bierzemy udział w akcji UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”. Tym razem nawiązując do projektu KROPLA AZJI, postanowiliśmy skupić się na krajach właśnie z tego kontynentu. Uczniowie wylosowali więc azjatyckie państwa i przygotowali reprezentujące je laleczki. Każda otrzymała imię i specjalny paszport. Wszystkie lalki zostaną wystawione na aukcji, z której dochód przeznaczony zostanie na szczepionki ratujące życie dzieci.

GALERIA ZDJĘĆ

AZJATYCKIE SPOTKANIA

 

11 lutego po raz drugi gościliśmy w szkole pana Dawida Tomalaka, założyciela Polskiego Centrum Kultury Azjatyckiej, który w ramach projektu KROPLA AZJI spotkał się z uczniami EKOLI. Tym razem czwartoklasiści wysłuchali opowieści o sztuce parzenia herbaty, a następnie degustowali jej różne odmiany. Ich starsi koledzy z klas 5-7 poznali zwyczaje związane z obchodzeniem nowego roku w różnych zakątkach Azji, a uczniowie z klas 8 i 3 gimnazjum tradycję i kulturę Indii.

Dziękujemy naszemu gościowi za ciekawe zajęcia!

GALERIA ZDJĘĆ

ŚWIĄTECZNE POCZTÓWKI DO MALEZJI I TAJLADNII

 

Zainspirowani KROPLA ĄZJI uczniowie klas 6a i 6b wprowadzili w życie ciekawy pomysł wysłania świąteczno-noworocznych pocztówek do uczniów z Tajlandii i Malezji, z którymi wcześniej prowadzili rozmowy przez internet. Szóstoklasiści na języku angielskim napisali życzenia w różnych językach (również po tajsku i malajsku), narysowali portrety oraz wykonali dekoracje.

Oj, będzie NIESPODZIANKA!

„ZABUJANI” W KAMBODŻY

 

W ramach projektu KROPLA AZJI gościliśmy w szkole przedstawicieli Stowarzyszenia Weteranów Polskiego Kontyngentu Wojskowego Tymczasowej Administracji ONZ w Kambodży w latach 1992-1993, saperów Mirosława Łajdycha i Marka Soleckiego oraz panią Monikę Bałuk. Założone przez weteranów stowarzyszenie pomagało zbudować w Takeo, małym mieście na przedmieściach Phnom Penh, szkołę. To właśnie o tej szkole oraz o trudnej pracy na misji pokojowej w tropikalnym kambodżańskim klimacie nasi goście opowiedzą uczniom EKOLI w czasie marcowych spotkań, na które już dziś zapraszamy.

Azjatyckie religie

 

Drugie spotkanie w ramach projektu KROPLA AZJI odbyło się 23 listopada 2018 roku. Tym razem gościem EKOLI był podróżnik, japonista i teolog pan Dawid Tomalak z Polskiego Centrum Kultury Azjatyckiej, który w czasie spotkań w auli opowiedział uczniom o bogactwie i zróżnicowaniu azjatyckich religii. Dziękujemy za ciekawe zajęcia!

GALERIA ZDJĘĆ

Dzień Życzliwości

 

Tegoroczny Dzień Życzliwości w EKOLI wpisywał się w projekt KROPLA AZJI, a jego motywem przewodnim były żurawie - symbol długowieczności i szczęścia. Uczniowie wszystkich klas wraz z nauczycielami złożyli ich ponad tysiąc, poznając przy tym wzruszającą historię małej Japonki Sadako Sasaki, jednej z tysięcy ofiar bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę, która miała jedno życzenie - chciała być zdrowa. W czasie spotkania w auli można było usłyszeć wiele pięknych życzeń, ale najważniejsze z nich dotyczyło tego, by życzliwość, wyrozumiałość i dążenie do porozumienia kierowały naszymi działaniami każdego dnia, nie tylko od święta. 

 

GALERIA ZDJĘĆ

Inauguracja projektu

 

Inauguracja Kropli Azji odbyła się 31 października, kiedy zaprezentowano nowe logo akcji zaprojektowane przez panią Hannę Zbroniec oraz gościem EKOLI była pani Dagmara Kowalczyk - redaktor TVN i TVN Turbo, która uczestniczyła w malezyjskim rajdzie samochodowym dla kobiet.  Opowiedziała uczniom o swoich doświadczeniach oraz spotkaniu z Malezyjką Narimah Samat, która zajmuje się między innymi organizacją ekstremalnych rajdów off-roadowych. Osobiste przesłanie dziennikarki,, że azjatycka wielokulturowość sprzyja  postawie szacunku dla drugiego człowieka i poczuciu tolerancji, a wszelkie podziały to wytwór człowieka i jego osobistych przekonań, jest ważne także dla całej społeczności EKOLI.

GALERIA ZDJĘĆ

ODWIEDZINY W KRAJU KWITNĄCEJ WIŚNI

 
Jedną z październikowych lekcji języka polskiego poprowadziła w klasie 5b pani Małgorzata Ludwik – mama jednej z uczennic, podróżniczka zafascynowana Japonią. W autorskim reportażu przedstawiła relacje ze swych podróży po niezwykłych zakątkach Kraju Kwitnącej Wiśni. Opowiedziała o masie betonu, rosnących ku górze miastach, pędzących pociągach, sztucznej inteligencji wkradającej się do naszej rzeczywistości, ale także o wartościach, o których my – Europejczycy - zapominamy i o celebrowaniu natury. Była to piękna wyprawa po Japonii pełnej kontrastów. Bardzo dziękujemy - takiej lekcji nie chciało się kończyć!

GALERIA ZDJĘĆ

Kropla Azji

W roku szkolnym 2018/2019 w Zespole Szkół EKOLA realizowany jest Międzyprzedmiotowy Projekt Edukacyjny KROPLA AZJI, będący autorską inicjatywą Fundacji Oświatowej EKOLA oraz dyrekcji i nauczycieli. Projekt ten stanowi kontynuację działań podejmowanych w ramach akcji KROPLA AFRYKI prowadzonej w szkole w latach 2012-2014.

Celem działań jest poszerzenie wiedzy o Azji – jej geograficznej i kulturowej różnorodności oraz dotykających ten kontynent problemów, przybliżenie kultury i tradycji krajów azjatyckich, propagowanie wśród młodych ludzi idei tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka i jego odmienności, bez względu na pochodzenie czy kolor skóry. Fundacja Oświatowa EKOLA jest ponadto organizatorem publicznej zbiórki funduszy przeznaczonych na pomoc dzieciom dotkniętym skutkami wojny w Aleppo w Syrii.

Honorowy patronat nad projektem objął Rzecznik Praw Dziecka pan Marek Michalak.

List od Rzecznika Praw Dziecka