POZNAJMY SIĘ!

Uczestnicy edukatorium humanistycznego wzięli udział w konkursie „POZNAJY SIĘ”, organizowanego przez Koalicję, w której skład wchodzą przedstawiciele następujących organizacji społecznych: Fundacji Ludzi Otwartej Wyobraźni – FLOW, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej – KFON, Jezuickiego Centrum Społecznego „W akcji”, Koalicji NIE dla chaosu w szkole, Portalu Edukacyjnego „etykawszkole.pl”, Społecznego Towarzystwa Oświatowego – STO, Fundacji SINTAR.

Motywację do udziału w konkursie była zbieżność celów konkursu - pogłębienie wiedzy o wielokulturowości naszego społeczeństwa, kształtowanie postaw akceptacji kulturowej różnorodności, rozwijanie empatii i życzliwości młodego pokolenia wobec przebywających w Polsce uchodźców i imigrantów oraz mniejszości etnicznych i narodowych – z ideą realizowanego w EKOLI przez cały bieżący rok szkolny projektu KROPLA AZJI. Konkursowe zadanie stało się więc kolejnym elementem wzbogacającym projekt. Na zajęciach edukatoryjnych uczniowie zaplanowali swoje działania, terminy oraz sposób ich realizacji. Pomysł polegał na zaproszeniu pochodzących z różnych zakątków świata uczniów, którzy uczą się w klasie preIB International School of EKOLA, do wspólnego gotowania narodowych potraw w międzynarodowych zespołach, dzięki czemu młodzi ludzi mogli dosłownie i w przenośni zasmakować kulturowej różnorodności. Spotkanie odbyło się 10 czerwca i przebiegało w niezwykle przyjaznej atmosferze. Do udziału w nim zaprosiliśmy także pana Dawida Tomalaka, założyciela Polskiego Centrum Kultury Azjatyckiej, który przez cały rok przybliżał uczniom EKOLI kulturę. Wśród przygotowywanych potraw znalazły się dania indyjskie, rosyjskie, włoskie, meksykańskie i polskie.

Wspólna praca sprzyjała wymianie informacji nie tylko o specyficznych składnikach czy ulubionych smakach, ale przede wszystkim o powodach, dla których uczniowie z zagranicy uczą się w Polsce, o tym, jak czują się w naszym kraju, czym się zajmują, co lubią. Kulminacją spotkania była wspólna uczta. Spotkanie zostało bardzo pozytywnie ocenione przez wszystkich uczestników i zaowocowało stworzeniem planu dalszych spotkań integracyjnych. Efektem realizacji projektu jest przygotowany przez uczniów filmik oraz relacja na stronie internetowej projektu KROPLA AZJI.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za entuzjazm i zaangażowanie!

ZOBACZ FILM
GALERIA ZDJĘĆ